top of page

Natalia Lentas urodzona 1988 r. w Złotoryi na Dolnym Śląsku. Edukację muzyczną  rozpoczęła w PSM I st. W Kępnie w klasie fortepianu mgr Iwony Korty, której zwieńczeniem było ukończenie z wyróżnieniem w roku 2011 studiów pianistycznych  na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dr hab. Michała Szczepańskiego, a następnie na uczelni Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, w klasie Prof. Jacoba Leuschnera w roku 2013. 

 

Wkrótce po tym zaczęła intensywnie zajmować się wykonawstwem muzyki dawnej. W tejże dziedzinie ukończyła  w roku 2018 studia mistrzowskie Meisterklasse w klasie fortepianu historycznego Prof. Christine Schornsheim na uczelni Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz w tym samym roku studia Konzertexamen i Kammermusik na uczelni Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii w klasie Prof. Geralda Hambitzera oraz Prof. Michaela Borgstede. Obecnie studiuje klawesyn na uczelni Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie Prof. Christiana Riegera. 

Pianistka brała udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie mogła doskonalić swoje umiejętności pod okiem takich osobistości muzycznych jak: Tobias Koch, Kristian Bezuidenhout, Ronald Brautigam, Bart van Oort, Alexei Lubimov czy Wolfgang Brunner.

Za dokonania artystyczne Natalia Lentas otrzymała następujące stypendia oraz nagrody: 

W 2018 roku została wyróżniona nagrodą muzyczną Förderpreis für Musik miasta Düsseldorf. W 2017 roku przyznano jej Stypendium CONCERTO Alfred Töpfer Stiftung w Hamburgu, a w 2015 Deutschlandstipendium. W latach 2008-2010 była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Noarodowego, w latach 2005-2010 dodatkowo stypendystką miasta Wrocław. Za osiągnięcia w nauce w 2002 oraz 2004 roku zostało jej przyznane Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Do jej najważniejszych sukcesów artystycznych należą następujące nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych oraz w dziedzinie fortepianu historycznego: I Nagroda  - Wettbewerb um den Kulturkreis Gasteig Musikpreis, München 2017; I Nagroda - Internationaler Wettbewerb um den Gebrüder-Graun-Preis , Bad Liebenwerda 2016; I Nagroda - 2. International Fritz-Neumeyer Hammerflügel Wettbewerb, Bad Krozingen 2015; I Nagroda - International Geelvinck Fortepiano Concours, Amsterdam 2015; I Nagroda - Internationaler Klavierwettbewerb Evangelia Tjiarri,  Larnaca 2007; II Nagroda - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej, Żagań 2002; II Nagroda - Steinway Förderpreis Wettbewerb, Düsseldorf 2012; III Nagroda - Mozart-Klavierwettbewerb Richard Laugs, Mannheim 2011; III Nagroda - II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Miłosza Magina, Łódź 2007

Artystka występowała jako solistka oraz kameralistka na wielu festiwalach muzycznych. Do ważniejszych występów pianistki należą:

Koncerty w ramach festiwali: Fortepiano Festival w Stuttgarcie, Geelvinck Fortepiano Festival w Amsterdamie, Klavier Festival Ruhr, Dni Muzyki Dawnej w Herne czy Kölner Fest für Alte Musik w Kolonii. Koncerty w ramach cyklu Bonngasse 20 w Beethoven-Haus w Bonn, „Junge Pianisten“ firmy BASF w Ludwigshafen am Rhein, Schlosskonzerte w Bad Krozingen, w Muziekgebouw w Amsterdamie, w Nikolaisaal w Poczdamie, w Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach we Frankfurcie nad Odrą, w Erbdrostenhof w Münster, w Filharmonii Wrocławskiej, w Operze w Düsseldorfie, na Zamku w Kremsegg, w Museum Goethego w Düsseldorfie, w Polskich Instytutach w Dreźnie oraz Lipsku.

Od 2019 roku jest zatrudniona na Hochschule für Musik und Tanz in Köln w katedrze muzyki dawnej.

bottom of page